E-Ticaret Sitesi

E-ticaret nedir ve nasıl yapılır? E-ticaretin türleri var mı? E-ticaret sitesi ne demek? Web sitesi ile e-ticaret sitesi farklı mıdır? Kimler e-ticaret yapabilir? Neden e-ticaret yapmak gerekir? E-ticarette güvenlik nasıl sağlanır? Bu sistem kim tarafından nasıl kurulur?

E-Ticaret Sitesi

Günümüzde ticaret yapan firmalar ve ticaret yapmak isteyen kişiler için e-ticaret cazip bir fikir. Farklı sektörlerden pek çok firma internette yerini aldı. Ancak hala e-ticaretin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını bilmeyen firmalar da var. İşte bu yüzden e-ticaret hakkında akla takılabilecek bazı temel soruları cevaplamak istedik.

E-ticaret nedir ve nasıl yapılır?
İnternet ortamında gerçekleşen ticaret şekli diyebiliriz. E-ticaret yapabilmeniz için size gerekli alt yapıyı internet sunar.  İnternet üzerinden hizmet veren bir sistem kurulur ve bu sistem vasıtasıyla sanal bir ortamda ticaret yaparsınız. Yani mevcut işinizin işleyiş şekline bir alternatif oluşturarak teknolojik pazarda yerinizi alırsınız.

E-ticaretin türleri var mı?
Şirketler arası (Business to Business), şirketten tüketiciye (Business to Consumer), tüketiciden şirkete (Consumer to Business) ve tüketicinden tüketiciye(Consumer to Consumer) gibi e-ticaret ’in çeşitli modelleri var. Bu modeller verilen hizmetin kim tarafından kime verildiğine göre sınıflandırılır.

E-ticaret sitesi ne demek?
E-ticaretin bir sistem olduğundan bahsettik. Bu sistem özel olarak tasarlanmış bir siteye ihtiyaç duyar. İnternet kullanıcıları, yani müşterileriniz, bu siteleri ziyaret eder. Nasıl ki; mağazalara gelen müşterileriniz ürünler ya da hizmetler konusunda sizden bilgi edinebiliyorlarsa ve alışveriş yapabiliyorlarsa, burada da aynı şey geçerli olur. E-ticaret siteniz sizin sanal mağazanızdır.

Web sitesi ile e-ticaret sitesi farklı mıdır?
Evet, farklıdır. Aralarındaki en büyük fark kullanılan; sistem ve o sistemin işleyişidir. E-ticarette öncelik ürün ve/veya hizmet alışverişidir.

Kimler e-ticaret yapabilir?
Vergi mükellefi olan herkes e-ticaret yapabilir. Ve ticaret yaparken işinize gösterdiğiniz ilgi ve verdiğiniz emek e-ticaret için de geçerlidir. Yani; e-ticaret yaparken kişilerin sanal ortamda da sabırla çalışması gerekir.

Neden e-ticaret yapmak gerekir?
Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin satışı için zaman ve pazar konusunda herhangi bir sınır yoktur. 7/24 açık bir mağazada, dünyaya açılarak satış gerçekleştirebilirsiniz. Satın alma ve stoklama maliyetleriniz düşük, giderleriniz az olur. Rekabet içerisindeki ortama uyum sağlarsınız. Ürünleriniz hakkında daha çok bilgi sunabilirsiniz. Müşterilere erişim daha kolaydır. Yeni müşteri ağı kurmanızı da müşterilerinize erişimi de kolaylaştırır. Nakit akışı hızlıdır. Üstelik hızlı bilgi akışı ve veri tabanının tek merkezde toplanması zaman ve para tasarrufu sağlar.

E-ticarette güvenlik nasıl sağlanır?
Hem alıcı hem de satıcı için de güvenlik son derece önemli olduğundan e-ticarette dijital imza, dijital sertifikalar ve güvenlik sertifikaları kullanılmaktadır. Bu şekilde kimlik bilgileri doğrulanır, alışveriş güvenli hale getirilir ve ödeme yaparken girilen bilgiler gizli tutulur.

Bu sistem kim tarafından nasıl kurulur?
Aslında sistem diye bahsedilen şey; e-ticarete yönelik bir web yazılımıdır. E-ticaret yapmaya karar verdiğinizde biz bu isteğinizi yerine getiririz. Ancak e-ticaret yazılımlarının da farklılık gösterdiği unutulmamalı. Bunun için çeşitli e-ticaret paketleri vardır.

Hangi e-ticaret paketini kullanmalıyım?
Bu sorunun cevabı sizin bilgi teknolojileri konusundaki gücünüze göre, işinizin tanımına ve işleyişine, beklentilerinize vb. göre değişecektir.  Hazır e-ticaret paketleri kullanabileceğiniz gibi sizin için tasarlanan özel e-ticaret paketlerini de kullanabilirsiniz.

Özel e-ticaret paketi nedir?
Var olan e-ticaret paketi satılacak ürün veya hizmet için yeterli gelmeyebilir. Böyle bir durumda e-ticaret yapacak kişi ya da firmanın isteklerine ve ihtiyaçlarına göre özel e-ticaret paketleri hazırlarız. Bizim genel olarak önerimiz de bu yöndedir çünkü her firmanın kurumsal yapısı, hedefleri, çalışma tarzı vb. özellikleri birbirinden farklıdır.

E-ticaret, bir işin sanal ortamda yapılmasına karar verilmesiyle başlar. Başlangıcından itibaren de hem teknik hem de teorik anlamda doğru adımlarla ilerlemek gerekir. Bu yüzden e-ticaret paketi hazırlamak, bu işin en kilit noktalarından biridir. Size vereceğimiz danışmanlık hizmetleri de adımlarınızın yönünü sağlamlaştırır. Bugüne kadar ZORSoft olarak pek çok firmanın e-ticarete giriş sürecinde ve sonrasında yanında olduk ve olmaya devam ediyoruz. E-ticaret yapmaya başlamış ancak sonrasında bizimle yola devam etmek isteyen firmalar ile de çalışmaktayız. Bilgi ve tecrübe birikimimiz, çalıştığımız firmaların e-ticaret hayatına değer katmakta. Sanal ve gerçek hayatta elde edilen başarılar, yalnızca e-ticaret yapan firmalarımızın değil bu iş ortaklığının eseridir.

E-Ticaret Sitesi ihtiyaçlarınız için !

Sizin de E-Ticaret Sitesine ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçiniz.